top of page

Proslava ob dnevu samostojnosti in enotnosti ter ob novem letu

Ob koncu leta 2017 smo učenci in učitelji iz vseh oddelkov podaljšanega bivanja priredili proslavo. Prireditev sta odlično povezovala Marcela Kos in Martin Kerin, nastopajoči pa so pogumno pokazali svoje talente. Zala Rubin in Nina Leben sta prebrali svojo pesem Naša Slovenija, pesem Radost Slovenije sta napisali in prebrali Gaja Panter Kek in Mia Loboda, svojo pesem Slovenija pa nama je predstavila tudi Asia Djalil. Nastopili so še Nina Leiler, ki nam je zaigrala Pripovedko, učenci 2. b so nam povedali pesem Meseci v letu, učenci 2. a pa so nam zapeli pesem Zima poje. S svojim čudovitim igranjem sta nas razveselili še obe skupini šolskih flavtistov, učenci 1. b s pesmijo Mojstrček Mraz, učenci 1. a pa so nam zapeli Bele snežinke. Nastopil je tudi šolski pevski zbor najmlajših in nam zapel pesmi Snežinke, Sneženi mož in Zvezdice, Niki Brenčič pa nam je zaplesala zanimiv ples.

Sledilo je voščilo naše ravnateljice Tanje Grünfeld, ki se je končalo z voščilom presenečenja vsega učiteljskega zbora in petjem vse šole. Na koncu proslave so nam igrivo zaplesali še Božički iz 4. b, ki so se jim postopoma nenačrtno pridruževali še jelenčki iz predmetne stopnje. Tako je bil zaključek šolskega leta resnično poln smeha, toplih pogledov in pozitivne energije.

Alenka P. Nežmah

Medgeneracijsko ustvarjalno druženje

V petek, 2. 3., so nas v 3. b zopet obiskale gospe iz DCA Gosposvetska. Tokrat smo bili kljub zimskemu pogledu skozi okno pomladno razpoloženi. Izdelovali smo rožice iz papirja, ki jih bodo učenci podarjali za 8. marec.

Saša Dremelj

Viška hiška v novih prostorih

Zopet smo obiskali Viško hiško. Tokrat smo prvič preizkusili nove prostore. Delavnice so organizirali prostovoljci sami in udeležencev je bilo največ do sedaj. Preživeli smo prijetno popoldne.

Ksenija Turšič

Č-klub z Igorjem E. Bergantom

Na pustni torek, 13. 2. 2018, je našo šolo obiskal novinar gospod Igor Evgen Bergant. G. Bergant je prišel vodit debato Č-kluba, ki se je odvijala v knjižnici, na kateri so debatirali učenci tretje triade in šestega razreda.

G. Bergant je priznan televizijski novinar in športni komentator. Večji del svojega poklicnega življenja dela na RTV SLO, najbolj pa se je uveljavil z odličnim komentiranjem alpskega smučanja in do leta 2007 tudi nogometa. Sedaj vodi informativno oddajo Odmevi, tokrat pa si je vzel nekaj časa tudi za naš Č-klub.

Udeležili so se ga tudi učenci retorike, eden od njih, Amej Osmanagić, je bil tudi sovoditelj diskusije. Tema je bila Odnosi v šoli, pereča tematika, ki jo lahko v letošnjem šolskem letu zasledimo tudi v državnem otroškem parlamentu. Otroci so izrazili svoja mnenja na določene podteme, presunili pa so me argumenti, ki so jih podajali, saj so odlično utemeljevali svoje mnenje ter izpodbijali mnenja drugih. Omembe vredno je tudi, da se otroci niso strinjali v vsem že na samem začetku, a so na koncu prišli do sprejemljivega kompromisa. Dokazali so, da je lahko ena ura in pol premalo za debato, če se na kup zberejo tisti, ki res želijo debatirati in izraziti svoje mnenje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Martin Kerin

MIC Velenje

Medpodjetniški izobraževalni center Velenje leži v Šaleški dolini med Velenjem in Šoštanjem pri dveh večjih velenjskih jezerih. Do centra nas vodi severovzhodni krak avtoceste slovenskega križa ter še nekaj kilometrov starejše ceste, da pridemo do srca doline. Je eden od najrazvitejših tovrstnih centrov Evrope in letos smo si ga ogledali tudi devetošolci. Po delavnicah smo se sprehodili s tremi učitelji in odkrivali delovanje naprav za zbiranje električne energije, se preizkusili v določanju onesnaženosti jezera in si ogledali video o Šaleški dolini ter spoznali njene glavne vire.

Na prvi delavnici smo devetošolci delali v učilnici, v kateri poteka pouk tudi za višje stopnje izobraževanja, ter se tako spoznali s sodobno učno opremo, ki so jo lahko preizkusili. Izvedli  so nekaj poizkusov s solarnimi telesi in izdelali lasten električni krog s pomočjo reflektorja, sončnega kolektorja ter žarnice, v katerega so pozneje priključili celo merilec napetosti. Spoznali so različne materiale, dobre prevodnike ali izolatorje in tudi kar nekaj zanimivosti o različnih metodah pridobivanja energije.

Na drugi delavnici smo si učenci pogledali videoposnetek o Šaleški dolini in njeni preteklosti. Šaleška dolina se je stoletja preživljala s premogovništvom ter energetiko, torej predvsem z industrijskimi panogami, v zadnjem času pa je presedlala predvsem na obnovljive vire energije, kot so solarna telesa, geotermalna telesa in solarnotermalna telesa. Tako so se v MIC-u specializirali za poučevanje mladih o tovrstnih virih energije. Tu so učenci odšli še v zunanji del centra, si ogledali zunanje energetske inovacije, kot so na primer sončna elektrarna, ki se obrača po soncu, ali pa posebni solarnotermalni kolektorji, ki delujejo na glikol. Morali smo vzeti še vzorec vode, nato pa smo se napotili nazaj v center na tretjo delavnico.

Na zadnji delavnici smo pregledovali vzorce vode ter jim določali različne lastnosti, kot so kislost in temperatura, osredotočili pa so se predvsem na onesnaženost. Najprej smo spoznali, na kaj se sploh osredotočamo, ko merimo onesnaženost, ter da moramo biti pozorni na različne molekule, katerih koncentracijo razkrijemo s posebnimi barvili. Tako smo barvila oziroma indikatorje dodali vzorcu vode iz pipe in vodi iz velenjskega jezera ter tako ugotovili, da je voda iz jezera veliko bolj onesnažena. V njej je bila namreč koncentracija molekul oz. delcev, ki vplivajo na onesnaženost, veliko večja.

Martin Kerin

Nepozabno druženje z begunci iz Eritreje

Sedmega marca smo doživeli nepozabno in neprecenljivo popoldne. Obiskalo nas je 12 beguncev iz Eritreje. V računalniški učilnici smo se spopadli z ustvarjanjem in pošiljanjem e-pošte. Učiteljica računalništva Majda Jurkovič, trije učenci računalništva Tanja, Gal in Vid ter prostovoljki Hana in Ela smo se družili z njimi tudi po zaključku računalniške delavnice. Z nami so podelili vse odgovore na vprašanja, ki so nas zanimala. Pokazali so nam svojo pisavo in nam zaupali, da se zime in mraza nikakor ne morejo navaditi. Sproščeno vzdušje nas je pripeljalo do sklepa, da se še srečamo.

 

Ksenija Turšič

Sodelovanje s krvodajalci

Učenci 3. a iz podaljšanega bivanja in učenci interesne dejavnosti Ustvarjalnica, pod mentorstvom Polone Kovač, so novembra pod okriljem Rdečega križa sodelovali pri akciji z naslovom Krvodajalstvo kot pojem solidarnosti in prostovoljstva. Izdelali so voščilnice z lepimi mislimi, ki so jih decembra podarili krvodajalkam in krvodajalcem.

Za zahvalo so nas krvodajalci povabili na ogled Zavoda za transfuzijsko medicino Ljubljana. Seznanili smo se z osnovnimi pogoji, kdo lahko daruje kri in kako poteka postopek odvzema krvi ter narisali risbo z vtisi ogleda.

Ksenija Turšič

Maske za različne generacije

Čeprav je bil šele začetek februarja, natančneje 2. 2., je naše medgeneracijsko druženje že potekalo v duhu bližajočega se pusta. Izdelovali smo pustne maske in se prepustili pustnemu vzdušju. Bilo nam je lepo.

Saša Dremelj, prof. športa

Tudi dan brez ekranov je lahko zelo zabaven

V petek, 19. 1. 2018, smo v 1., 2. in 3. razredih izvedli projekt Dan brez ekranov.

Učiteljice smo se z učenci pogovorile, kako lahko s starši in drugimi družinskimi člani preživijo popoldan in večer brez ekranov. Učenci so imeli veliko idej in želja, ki so jih napisali in narisali na listke, ki so jih prilepili v zvezke in doma pokazali staršem. Nekateri učenci so že vnaprej povedali, da starši ne morejo preživeti brez ekranov, pa smo jih spodbudili, da naj kar poklepetajo z njimi in jim povedo svoje želje.

Z učenci 2. b razreda smo pripravili plakat, ki je, obešen v avli pri vhodu, opozarjal na naš projekt.

Ta dan sta pouk in podaljšano bivanje potekala brez uporabe računalnika in interaktivne table.

V ponedeljek smo se z učenci pogovorili o preživetem dnevu brez ekranov. Kot vsako leto, so pripovedovali, kaj so počeli skupaj s starši, bratci, sestricami. Zanimivo je bilo poslušati njihove vtise.  Za družine, ki jim je uspelo, sem pripravila pohvale.

Tekst in foto: Eva Prohinar

Videli smo, kako je videti gledališka vaja

V četrtek, 1. februarja 2018, smo med tretjo in četrto uro učenci 6. b, 6. a in učenci iz dramskega krožka odšli v Lutkovno gledališče Ljubljana. Ogledali smo si vajo za predstavo Sončnica na Luni, katere premiera je bila v četrtek, 8. februarja. Predstava s pomočjo črk govori o čustvih otrok. Na odru so predstavljali črke in iz njih sestavljali besede. V predstavi so igrali znani igralci, kot so Ana Hribar, Rok Kunaver, Jernej Kuntner, Nina Ivanič, Jan Bučar, Voranc Boh, Alenka Tetičkovič in Ana Zala Štiglic. V predstavi lahko slišimo veliko pesmi, katerih avtorji so Feri Lainšček, Svetlana Makarovič, Miroslav Košuta, Lila Prap, Vinko Möderndorfer, Saša Vegri, Andrej Rozman - Roza, Barbara Gregorič Gorenc, Milan Dekleva, Boris A. Novak, Niko Grafenauer, Peter Svetina in drugi. Videli smo, kako vaja poteka, obenem pa smo si ogledali delo tonskega mojstra, režiserja (ki je oče učenke iz 6. b razreda), igralcev in še in še. Predstava mi je bila zelo zanimiva in mislim, da je bila všeč tudi mojim sošolcem. Premiero predstave ste si lahko ogledali 8. februarja 2018 (na kulturni dan), na festivalu Bobri. Ker je bila vaja super, verjamem, da je bila takšna tudi premiera.

Jon Kozorog, 6. b

bottom of page